2016. március 29., kedd

A Tribe Called Quest

Sajnos szomorú apropója van annak, hogy most az A Tribe Called Quest-re esett a választásom. Bizonyára már többen értesültetek róla, hogy a banda alapítója és oszlopos tagja Phife Dawg (a képen középen) múlt héten elhunyt. Terveztem már, hogy írok róluk egy bejegyzést, de emiatt előrevettem őket.

Forrás: http://hiphopgoldenage.com/

Tavaly volt 30 éve, hogy elkezdék a pályájukat. Abban az időszakban, amikor nyugaton az NWA féle gangsta rap, keleten a Boogie Down Productions féle nyers ütemek mentek, ez a három (kezdetben négy) srác egy egészen más hangzásvilággal nyújtott alternatívát a műfaj kedvelőinek. Intellektuális szövegeikkel, jazzes hangszerelésükkel tudtak újat mutatni és komoly sikereket elérni.
1990-ig kellett várni, mire megjelent az első lemezük, ami a könnyen megjegyezhető People's Instinctive Travels and the Paths of Rhythm címet viselte, rajta olyan számokkal, mint a Can I Kick It? vagy a Bonita Applebum.
Sokat szerepeltek a kor hasonló szellemiségű előadóinak anyagain (Jungel Brothers, De La Soul), majd '91-ben kiadták talán legsikersebb lemezüket a The Low End Theory-t.
Q-Tip (a képen fehér pólóban) tett egy kitérőt a mozi világában és szerepelt a Poetic Justice-ban Tupac és Janet Jackson oldalán, majd még ebben az évben (1993) érekzett a harmadik nagylemez a Midnight Marauders.
Az album gyorsan elérte a platina státusz, aminek következtében anyagilag is rendben voltak a fiúk, így mindenki egy kicsit tudott a saját projetjeire koncentrálni, melyek között olyan nevek voltak, mint Mobb Deep, Shaq, Nas vagy az akkoriban még erősen kezdő Jay Dee (később J-Dilla, aki sajnos már évekkel ezelőtt elhunyt).
1996-ban álltak újra össze és adták ki sorrendben negyedik lemezüket Beats, Rhymes and Life címmel.
Q-Tip és Ali Shaheed Muhamad (a képen sapka nélkül) ekkorra már áttértek az iszlám vallásra, a stúdióban pedig egyre többen fordultak meg az eredeti tagokon kívül. Phife Dawg saját bevallása szerint ekkor kezdett eltávolodni a bandától, kezdte egy kicsit kívülállónak érezni magát és már nem érezte magáénak az ATCQ-t.
Ötödik albumuk (The Love Movement) megjelenése előtt be is jelentették, hogy az lesz az utolsó.
Feloszlásuk után egyértelműen Q-Tip futotta be a legnagyobb karriert szólóban, de az igazán nagy dolgokat közösen tették le az asztala. Rengeteg előadót inspiráltak zenéjükkel elég csak Common-t, a The Roots-t vagy a The Neptunes-t megemlíteni.

2016. március 22., kedd

Kris Kross

A legutóbbi bejegyzésben már érintőlegesen említettem a mai vendégeimet. A nevüket szinte mindenki ismeri az én generációmból függetlenül attól, hogy hallgatnak rap zenét vagy sem, mivel a '92-es slágerükkel minden buliban jelen voltak akkoriban. Ezért is van az, hogy szinte mindenki egyszámos előadóként emlékszik rájuk, pedig három albumukból két platina és egy arany lett, ami azért nem one hit wonder statisztika. Különös védjegyük a fordítva felhúzott farmer volt. Atlantából Daddy Mac és Mac Daddy vagyis Kris Kross.

Forrás: http://www.nydailynews.com/

Sajnos relatív fiatal koruk ellenére már csak egyikőjük él, mivel Mac Daddy, polgári nevén James Christopher Kelly (a képen a jobb oldali) 2013. május 1-én, mindössze 34 évesen elhunyt drog túladagolásban. R.I.P.
A fentiekből könnyen kiszámolható, hogy mikor 1992-ben berobbantak a köztudatba kemény 11 évesek voltak. Az akkor 19 éves (!) Jermaine Dupri fedezte fel őket és bábáskodott első albumuk, a Totally Krossed Out megszületésénél.
  • Jump - 8 hétig vezette a Billboard Hot 100 listáját, nem véletlenül szólt itthon is minden buliban.
  • Warm It Up
  • It's A Shame

A 4 millió eladott lemez önmagáért beszél, ráadásul a Jump videóját kiadták VHS-en, amiből több mint 100.000 példány kelt el. Nem is szuttyogtak sokáig a második albummal. Alig egy évvel az első után jött a Da Bomb. Érdekes az ilyen fiatal előadóknál hallani, hogy albumról albumra hogyan változik a hangjuk.

Csak az USA-ban 1,1 milliót, világszinten pedig több mint 4 milliót csak sikerült valahogy eladni ebből is. Nem rossz. Két és fél év pihenő után érkezett a harmadik és egyben utolsó albumuk a Young, Rich & Dangerous 1996-ban......és még mindig csak 17 évesek voltak...

1999-ben kiadót váltottak és fel is vettek állítólag egy 25 számos albumot, ami végül soha nem került kiadásra. Utolsó közös fellépésük nem sokkal Chris Kelly halála előtt volt szülővárosukban.
Én azért várom, hátha előkerül valahonnan az a ki nem adott album.

2016. március 15., kedd

EPMD

Bármilyen keleti parti raplista szóba jön amiben sorra veszik azokat, akik kitaposták az utat az utánuk következőknek, akkor a mai szereplőink rendre előkelő helyen szerepelnek. A keleti parti úttörőktől eltérően nem New Yorkból, hanem a Long Island-i Brentwoodból származnak. Erick Sermon és Parrish Smith elég világosan megfogalmazta a célját a már a névválasztásnál is. Így született meg az idén 30 éves EPMD vagyis Erick and Parrish Making Dollars.

Forrás: http://www.rbmaradio.com/

Erick egyébként eredetileg Easy Erick néven futott, és magukat is EEPMD-nek (Easy Erick and Parrish the Microphone Doctor) nevezték, de mivel akkor már Easy-E befutott név volt és a EEPMD-t nehéz is volt kiejteni, ezért Erick maradt Erick és a név is rövidült egy "E"-vel.
Azt, hogy a zenélést mennyire tekintették üzletnek jól mutatja, hogy minden eddig megjelent albumuk címében szerepel a business szó. Nézzük is az elsőt, az 1988-ban megjelent Strictly Business-t. Rögtön a címadó dal egy Bob Marley feldolgozás (I shot the sheriff), amit később is népszerűnek bizonyult másoknál (pl. Warren G)

Az első album elég nagy sikert aratott és ezt meglovagolva alig egy évre rá már jött is a második Unfinished Business címmel, ami egyébként több különböző listán is minden idők legjobb albumai közt szerepel.

Újabb egy év és újabb album, ami azért is mérföldkő a műfaj történetében, mert ezen mutatkozott be a nagyvilágnak a később nagy karriert befutott és a blogban is már bemutatott Redman. 1990 - Business as Usual.


1992-ben adták ki pályafutásuk első szakaszának utolsó albumát, ami a Business Never Personal címet kapta. Már a stúdió munkák alatt pénzelosztási problémáik adódtak egymással, ami első szakításukhoz vezetett.


1997-ig tartott a mosolyszünet. Ezalatt persze szólóban folytatták a zenélést, de erre most nem térek ki. Az újraegyesülés stílusosan Back is Business néven történt és ütős lett.


1999-ben adták ki az akkor utolsónak gondolt albumukat, ami nem véletlenül kapta az Out of Business címet. Az intro szerintem brutál lett.


A közös munka itt ismét leállt és a szóló karrierjükre koncentráltak. Azért Erick Sermon beugrott Parrish 2003-as albumára vendégszerepelni egyet.


A második pause 2008-ig tartott. Megjelent a We mean business, amit eddig nem követett újabb album, de még bármi lehet.


Pazar karrier. Mivel mindketten már 47 évesek, így nagy csodákat már nem várok tőlük, de lehet, hogy még összedobnak egy harmadik utolsó lemezt.

2016. március 8., kedd

Lil 1/2 Dead

Közel áll a szívemhez a g-funk, ha ez eddig nem derült volna ki. Igazi kaliforniai életérzést sugároz, ahogy krúzolsz a 63-as impalával a pálmafák alatt. Más stílusokkal ellentétben ez nem az előredőlök és az arcodba tolom fajta, hanem a hátradőlök és ellazulva sztorizgatok Nem először és nem utoljára veszek elő egy előadót ebből a kategóriából.
Long Beach a bölcsője a műfajnak, így nem csoda, hogy a mai főszereplő is itt látta meg a napvilágot, ráadásul olyan neveket tudhat unokatestvérei között, mint Snoop és Nate Dogg vagy Butch Cassidy. Az ő neve kevésbé ismert, talán csak az igazán műkedvelők tudják, hogy kis is Lil 1/2 Dead.
Forrás: https://www.discogs.com/
Nem sokat tudok róla. Először a Lil' Ghetto Boy-ban Snoop első mondatában hallottam a nevét.
"Wake up, jumped out my bed
I'm in a two-man cell, with my homie Lil 1/2 Dead"
Egyik forrás azt állítja, hogy kezdetben a Nate Dogg, Snoop Dogg és Warren G neveivel fémjelzett 213-ben rappelt, máshol viszont a 213 kapcsán említést sem tesznek róla.
Mindenestre 1994-ben érett be munkássága az első szóló lemez formájában, ami a The Dead Has Arisen címet kapta, és a rokonokhoz hasonlóan hamisítatlan g-funk volt. Meg is kapta, hogy az album kísértetiesen hasonlít cimborája Warren G debütáló anyagához, de számomra ez nem von le semmit az értékéből.


A folytatás 1996-ban érkezett Steel On A Mission címmel.


A első két albumában annyira megfáradt, hogy egészen 2012-ig nem is adott ki újabbat, csak egy EP-t 2004-ben, de erről nincs anyagom. 2012 jelent meg eddigi utolsó albuma Dead Serious címmel, melyen azért már hallható a hosszú évek alatt elszívott spanglik és megivott malátalikőrök hangra gyakorolt hatása.



Mára ennyi. A g-funk legyen veletek!

2016. március 1., kedd

Female All Stars

A mai egy rendhagyó bejegyzés, ami az elkövetkezendőkben többször visszatérő elem lesz. Egyfajta best of különböző szempontok szerint. A mai szempont a női előadók és közülük is az általam legjobbaknak tartottak. Na kezdjük.

Salt 'N' Pepa
Tőlük még kazettám van a '90-es évek eleji piacozós időkből. Nagyon szerettem őket.

Lil' Kim
Aki ismeri 2Pac-ot és Biggie-t, annak Lil' Kim-et sem kell bemutatni.

Queen Latifah
A régiek közül szintén kedvenc, akit a Newark-i részben már bemutattam. Nélküle nem lehet teljes egy ilyen lista.

Mc Lyte
Szintén az úttörők között említhető.

Lauryn Hill
Szintén szerepelt már a Newark-i részben. Talán ha valakit ki kellene emelnem, akkor ő az. Nagyon szerettem amit a Fugeesban csinált és a szóló anyagai is rendben vannak.

Foxy Brown
Neki a szóló munkásságát kevésbé ismerem, de amit a The Firm nevű formációban produkált Nas és AZ társaságában, az tetszik. Mondjuk látványra sem utolsó előadó. :)

Bahamadia
Őt mondjuk nem annyira ismerem, de amit eddig hallottam tőle az alapján megérdemli, hogy itt legyen.

Lady of Rage
Róla sem nagyon hallottam a Death Row-s idők óta. Mindenesetre a nyugati parti kevesek egyikeként a listán a helye. (Szép az arc a klip elején.)

Missy Elliott
Sosem szerettem igazán, talán a klipek képi világa miatt nem tudtam hova tenni vagy nem is tudom miért. Azért volt egy két nekem is tetsző száma.

Sena
Nem hagyhatom ki a magyar kedvencemet sem. Volt szerencsém már a Gimmeshot-os időkben hallanom bulikban és azóta is szeretem.

Jean Grae
Masta Ace albumain tűnt fel (számomra), aztán megszereztem a szóló albumát is és nem csalódtam.

Heather B
Pár hónapja hallottam először, pedig nem mai gyerek, Ez a rövid idő is elég volt, hogy ide kerüljön. Szerepelt egyébként már a blogban.

Noname Gypsy
Ő egészen új szereplő a szakmában, de megelőlegezem neki a bizalmat. Érdemes lesz rá figyelni.

Azealia Banks
Az újak közül őt dicsérik nagyon. A képességeit nem is vonom kétségbe, de a zene miatt nem tudom ebbe a listába betenni.

Futottak még csak felsorolás szintjén:
Eve, Da Brat, Rah Digga

A végére pedig SZIGORÚAN HANG NÉLKÜL Nicki Minaj egyik tanulságos klipje. Ismétlem hang nélkül, mert a zene az borzalmas, nálam említésre sem méltó előadó, de a klip egész nézhető. :)

Jöhetnek a vélemények, saját listák és ötletek, hogy a továbbiakban milyen válogatásokat készítsek.